O pieniądzach w Szkole Podstawowej nr 30 w Rzeszowie07.12.2018 14:23

5 grudnia w trakcie lekcji na temat „Od barteru do pieniądza elektronicznego” przeprowadzonej przez pracownika i studenta Wydziału Ekonomii – dr Piotra Cyrka oraz Michała Zyburę dzieci z klas I Szkoły Podstawowej nr 30 w Rzeszowie zastanawiały się skąd się biorą pieniądze. Wykonywały rysunki prezentujące ich bliskich w trakcie pracy, która pozwala na zarabianie pieniędzy. To zadanie było wstępem do rozważań o tym, czy pieniądze miały zawsze postać monet i banknotów.

Układając klocki domina dzieci poznawały historię pieniądza od barteru poprzez funkcjonowanie płacideł, pieniądza kruszcowego, monet, banknotów zmieniających się z upływem kolejnych lat, by na koniec porozmawiać o pieniądzu elektronicznym. Uczniowie mogli obejrzeć oryginalne miedziane i srebrne monety oraz poznać wartość złotej sztaby. Zobaczyły również brykiet powstały z profesjonalnego zniszczenia uszkodzonych banknotów pięćdziesięciozłotowych.

Zespołowa praca przy układaniu puzzli, prezentujących banknoty funkcjonujące w Polsce w różnych epokach historii stała się okazją do rozmowy o realnej wartości banknotów, a wzór ogromnej „dwusetki” posłużył za podpowiedź w obrazkowej zagadce, którą dzieci rozwiązywały.

Na koniec uczniowie obejrzeli animację, której przesłaniem było, że pieniądze, choć ważne nie powinny być w życiu najważniejsze, że istnieją takie wartości jak przyjaźń czy relacje rodzinne, które dla dzieci są bezcenne.